کتاب

 

کمبود كتابي جامع و مبتني بر يافته‌هاي نوين در زمينه سنجش از دور و مباني تفسير تصاوير ماهواره‌اي و عكس‌هاي هوايي، و از سوي ديگر پا به عرصه نهادن شاخه های جديد رشته سنجش از دور و نیاز متخصصان و دانشجويان این رشته به منبعی جامع، و همچنین لزوم معرفی هویت و ماهیت این رشته آنگونه که شایسته است باعث شد تا کتاب (( اصول سنجش از دور نوین و تفسیر تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی )) به قلم دکتر سید کاظم علوی پناه استاد دانشگاه تهران به نگارش در آید که ارمغانی است نوین برای پاسخگویی به نیازهای گسترده و جبران کاستی ها در زمینه این رشته.

 

 

اين كتاب علمی تخصصی که صفحاتی از آن نیز به هنر آغشته شده در هشت فصل تنظيم شده است به گونه اي که بنا‌به ضرورت هر فصل، نياز خاصي از دانشجويان را در رشته‌هاي سنجش از دور و علوم زمين، به ويژه در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دکتري مرتفع ‌كند. نه تنها چند فصل از مطالب مندرج در اين كتاب براي نخستين بار در ايران منتشر مي‌شود، بلكه حتي برخي بخش‌ها و رويكردهاي اين كتاب به ويژه برخي جنبه‌هاي تلفيقي از علم، هنر و فناوري، بر اساس اطلاعاتي كه تاكنون دارم، براي اولين بار در جهان منتشر مي‌شود. 

در این کتاب بنا به اقتضاي اين رشته موضوعات مختلف و متعددي مورد بحث و بررسي قرار گرفته است و همچون دو اثر پیشین مولف(«سنجش از دور حرارتی و کاربرد آن در علوم زمین» و «کاربرد سنجش از دور در علوم زمین») ازسطح علمی و تخصصی بسیار بالایی برخوردار بوده و حتی به مراتب جامع تر است.

انرژي الكترومغناطيس و منابع توليد آن، امواج الکترومغناطيس و رويارويي آن با مواد و جوّ ، موضوع رنگ و ابعاد علمي و هنري و تکنيکي آن، عكسبرداري هوايي، آنالوگ و رقومي، ساختار و حساسيت فيلم سياه و سفيد، رنگي و مادون قرمز و عكس‌هاي به دست آمده از آنها، فناوري‌هاي پيشرفته عكس‌برداري مادون قرمز، تصاوير چند طيفي و تصاوير ابرطيفي مسايل كشاورزي، تعبير و تفسير و تلفيق تصاوير مركب ماهواره‌اي و هوايي، روش های تلفيق و بكارگيري اطلاعات مختلف براي تفسير و روش‌هاي بصري و الگوهاي تصاوير حرارتي از جمله مباحثی هستند که در این کتاب به صورت کاملا تخصصی و منطبق با دانش روز بدان پرداخته شده است.

همچنین در این اثر ارزنده مولف بنابه اعتقاد خود با نگاهی جامع،نو و ناب به معرفی این رشته در بستر ادب و هنر پرداخته است.وی معتقد است سنجش از دور رشته ای بسیار وسیع است که ماهیت علمی، هنری و فنی دارد و متاسفانه جنبه های هنری این رشته که مکمل بعد علمی و فنی آن می باشد کمتر مورد توجه قرار گرفته و به عبارت دیگر رشد و تحول سنجش از دور رقومی نباید به اصول بنیانی و یافته های حسی لطمه وارد کند و امیدوار است که باتوجه همه جانبه به ابعاد گوناگون علمی-هنری این رشته،تفسیر پدیده های بصری مرتبط با هنر تقویت شود.

بررسی تاریخچه اندیشه های دورسنجی و همچنین مفاهیم و واژگان کلیدی این علم چون نور،رنگ،نگاه،مرئی و نامرئی و...در گنجینه کهن ادب و فرهنگ این سرزمین که نشان از دانش ، کنجکاوی و خلاقیت ادیبان و دانشمندان ایرانی و تلاش بشر برای شناسایی و ارزیابی جهان پیرامونش و پدیده های آن دارد، از جالب ترین و شورانگيزترين موضوعات در این رابطه است و می تواند گامی جدید تلقی گردد.

این اثر که خدمتی است ارزنده به علم سنجش از دور حاصل سالیان متمادی تحقیق و مطالعه،تجربه،تعلیم و وقف عمر پرمایه ی استادی گران‌قدر می باشد که تلاش های بی‌دریغ ایشان همواره موجب اعتبار و اعتلای سنجش از دور در ایران بوده است.

اميد است، علاقمندان با مطالعة اين كتاب ضمن فهم و درك عميق از عكس و تصوير و ژرف نگری، به قابليت خوبي در تفسير و تجزيه و تحليل آن‌ها و نيز بینشی جامع و توجهی بیش از پیش به ابعاد حسی-هنری این رشته  دست يابند .

این کتاب که توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده دارای 780 صفحه است و بخش های آن عبارتند از :

فیزیک سنجش از دور،رنگ و هنر،دوربین های هوایی جدید دیجیتالی،سنجش از دور درکشاورزی و پوشش گیاهی...

ارائه تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی رنگی با کیفیت بالا از مناطق گوناگون، خصوصا مناطق خشک ایران نیز می تواند از مزیت های این اثر به شمارآید

 

 **********

کتاب راهنمای مدیریت علف های هرز

 

نویسندگان: اسکندر زند، محمدعلی باغستانی، سیدکریم موسوی، مصطفی اویسی، میثم ابراهیمی، مهدی راستگو، محمدرضا لبافی حسین آبادی 

معرفی کتاب

کتاب راهنمای مدیریت علف‌های هرز دارای 21 فصل است که هر فصل آن توسط یکی از متخصصان سرشناس رشته علف‌های هرز در دنیا به رشته تحریر درآمده است. ازآنجاکه نگارندگان این کتاب تلاش کرده‌اند دیدگاه جدید مدیریت علف‌های هرز را جایگزین دیدگاه سنتی کنترل علف‌های هرز نمایند، این کتاب در نوع خود منحصربه‌فرد بوده و می‌تواند نگاه سنتی چندین سال‌های که در برخورد با علف‌های هرز در کشور وجود دارد را تغییر دهد.

کتاب حاضر ویرایش نهم کتابی است که در 50 سال قبل (1958) با نام "راهنمای کنترل علف‌های هرز" منتشر شد. از آن تاریخ تاکنون علم علف‌های هرز دستخوش تغییرات بسیار قابل‌توجهی شده است. در 50‌ سال قبل تفکر غالب در برخورد با علف‌های هرز، ریشه‌کنی یا دفع آنها بود. پس از مدتی که از این تفکر دستاورد قابل‌توجهی حاصل نشد، متولیان امر به این نتیجه رسیدند که علف‌های هرز را نمی‌توان ریشه‌کن نمود و باید آنها را مهار یا کنترل کرد. بدین‌ترتیب، تفکر مهار یا کنترل علف‌های‌ هرز نیز سال‌ها ذهن بشر را مشغول نمود، اما ادامه فعالیت برای کنترل علف‌های هرز نیز موفقیت‌آمیز نبود و سرانجام این نتیجه حاصل شد که در اکثر مواقع کنترل علف‌های‌ هرز نیز امکان‌پذیر نیست و باید آنها را مدیریت نمود.

فهرست مطالب

مقدمه

1.  علف هرز چیست؟
2.  رقابت علف هرز
3.  بانک بذر علف هرز چیست؟
4.  پویایی جمعیت علفهای هرز
5.  علفهای هرز و تنوع زیستی
6.  کشف علف کشها
7.  قانون و آیین نامه علف کشها

8.  علفکشها، مکانیسم و نحوه عمل
9.  فرمولاسیون و کاربرد علفکش

10. روش شناسی کاربرد

11. علف های هرز مقاوم به علف کشها

12. گیاهان زراعی متحمل به علف کش

13. مدیریت غیرشیمیایی علفهای هرز

14. مدیریت تلفیقی علفهای هرز

15. گسترش سیستم های پشتیبان تصمیم گیری (DSS) در بهبود مدیریت علفهای هرز

16. بهینه سازی کارایی علف کشها

17. کنترل بیولوژیک علف های هرز

18. راهبردهای مدیریتی در غلات زمستانه

19. کنترل علفهای هرز  در سایر زمینهای زراعی و سبزیجات

20. مدیریت علفهای هرز آبزی

21. سمت و سوی آتی مدیریت علفهای هرز

منابع

لینک مطلب: http://www.jdmpress.com/keshavarzi/p1.htm

 

**********

 

کتاب آماده سازی پایان نامه با استفاده از Word2003

نویسندگان: حمیده خلج، محمدرضا لبافی

این کتاب جهت آشنایی دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکتری جهت آماده کردن پایان نامه با استفاده از برنامه Word 2003 تهیه گردیده است. با توجه به تجربیات اینجانب و مشکلات دانشجویان فصول این کتاب به گونه ای نوشته شده تا با نوشتن پایان نامه همخوانی داشته باشد.

جهت اطلاعات بیشتر از این لینک استفاده نمایید. http://d01.megashares.com/dl/353c237/book word2003_2.pdf

جهت خرید اینترنتی از این لینک استفاده نمایید.

http://www.adinebook.com/gp/product/9646959118

 

**********

 

کتاب راهنمای مهمترین انجمن‌ها و سازمانهای علوم علفهای‌هرز در اینترنت 2008

پیشگفتار

درحالحاضر،گسترهدانشعلفهایهرزبهحدیاستکهباتمامیرشته هایعلومزیستیو حتیسایررشتههارابطهتنگاتنگیدارد. ازموضوعاتقابلتوجهدردانشعلف هایهرز، "انجمن علومعلفهایهرز" استکهدرسالاهایاخیرمیدانمطالعهوعملآنهاتوسعهچشمگیرییافته است. گسترشروزافزوندانشعلفهایهرزوشاخه هایمتعدداینرشتهنسبتانوپاووعدم اطلاعاتجامعدرزمینهانجمنهایمرتبطباایندانش،مولفانمجموعهحاضررابرآنداشتتا براینخستینباربهتهیهچنیناثریاقدامنمایند. انگیزهتهیهاینمجموعهلزومرفعنسبیاینخلا ودستیابیمحققانودانشجویان

/ 0 نظر / 34 بازدید